Program
Ze względu na zmieniającą się sytuację epidemiologiczną w kraju, program ulega stałym modyfikacjom i jest na bieżąco aktualizowany na stronie www.
15.09.2021 r. Środa
15.30 – 16.50 Sesja 1: Diagnostyka obrazowa w reumatologii I — Ultrasonografia
(Sesja Sekcji Diagnostyki Obrazowej PTR)
Przewodniczący: Sławomir Jeka, Violetta Opoka-Winiarska, Małgorzata Serafin-Król
15.30 – 15.40 Nowe techniki USG obrazowania mikroprzepływów w aspekcie oceny aktywności zmian zapalnych
Małgorzata Serafin-Król
15.40 – 15.50 Rola badania USG narządu ruchu w diagnostyce dny moczanowej
Aleksandra Juszkiewicz
15.50 – 16.00 Wykorzystanie ultrasonografii w różnicowaniu idiopatycznego zespołu cieśni nadgarstka w reumatoidalnym zapaleniu stawów
Maciej Lewicki
16.00 – 16.10 Dyskusja
16.10 – 16.20 Czy warto wykonywać badanie USG narządu ruchu u pacjentów z toczniem układowym?
Renata Sokolik
16.20 – 16.30 „Reumatologiczne” badanie opłucnej
Jacek Fliciński
16.30 – 16.40 Ultrasonografia w reumatologii dziecięcej — na co zwrócić uwagę?
Tomasz Madej
16.40 – 16.50 Dyskusja
16:50 – 17:00 Reklamy firm farmaceutycznych / przerwa na kawę
17.00 – 18.30 Sesja 2: Diagnostyka obrazowa w reumatologii II
(Sesja Sekcji Diagnostyki Obrazowej PTR)
Przewodniczący: Otylia Kowal-Bielecka, Anna Kuryliszyn-Moskal, Wadim Wojciechowski
17.00 – 17.10 Zastosowanie kapilaroskopii w diagnostyce i terapii zaburzeń mikrokrążenia w praktyce reumatologicznej
Anna Kuryliszyn-Moskal
17.10 – 17.20 Znaczenie kapilaroskopii w ocenie aktywności i monitorowaniu leczenia chorych na twardzinę układową
Otylia Kowal-Bielecka
17.20 – 17.30 Badanie kapilaroskopowe w układowych chorobach tkanki łącznej — doświadczenia własne
Ewa Wielosz
17.30 – 17.40 Rozpoznawanie mikroangiopatii typowej dla twardziny — algorytmy w praktyce
Violetta Opoka-Winiarska
17.40 – 17.50 Dyskusja
17.50 – 18.00 Densytometria. Porównanie oceny TBS do BMD w badaniu DXA u pacjentów z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa
Paweł Żuchowski
18.00 – 18.10 Tomografia komputerowa. Różnice w obrazie HRCT pomiędzy pacjentami z chorobami układowymi tkanki łącznej a pacjentami z COVID-19
Marta Dura
18.10 – 18.20 Rezonans magnetyczny. Co może wpływać na szybkie rozpoznanie wczesnych spondyloartropatii zapalnych? Znaczenie dobrej współpracy reumatolog – radiolog
Wadim Wojciechowski
18.20 – 18.30 Dyskusja i zamknięcie sesji przez przewodniczących
Sławomir Jeka, Violetta Opoka-Winiarska, Małgorzata Serafin-Król
18:30 – 18:40 Reklamy firm farmaceutycznych / przerwa na kawę
18.40 – 19:50 Sesja 3: Diagnostyka laboratoryjna w reumatologii
Przewodniczący: Maria Rell-Bakalarska, Anita Tokarczyk-Knapik, Lidia Ostanek
18.40 – 18.55 Badania biochemiczne
Cezary Iwaszkiewicz
18.55 – 19.25 Badania immunologiczne
Katarzyna Fischer
19.25 – 19.45 Badania genetyczne
Ewa Bryl
19.45 – 19.50 Pytania i odpowiedzi
16.09.2021 r. Czwartek
9.00 – 13.00 Zebranie delegatów (obrady Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego)
11.00 – 15.45 Sesja 4: Sesja firm farmaceutycznych
11.00 – 11.30 Sesja satelitarna
11.30 – 12.00 Sesja satelitarna
12.00 – 12.30 Sesja satelitarna
12.30 – 13.00 Sesja satelitarna
13.00 – 14.00 Sesja satelitarna firmy Roche: Real World Evidence in Rheumatology
Przewodniczący: Piotr Leszczyński, Hanna Przepiera-Będzak, Dorota Sikorska
- 13.00 – 13.20 Why structured real life data obtained from ordinary clinical practice is important? Norwegian experience
Glenn Haugeberg /NOR/ - 13.20 – 13.40 Polish-Norwegian cooperation in Rheumatology. POLNOR RHEUMA project in Kraków
Mariusz Korkosz - 13.40 – 14.00 Preliminary Data from GoTreat2T database on PsA and axSpA patients in Kraków
Zofia Guła
14:00 – 14:45 Sesja satelitarna
14:45 – 15:00 Sesja satelitarna
15:00 – 15:45 Sesja satelitarna
15.45 – 16.00 Reklamy firm farmaceutycznych / przerwa na kawę
16.00 – 17.00 Sesja patronacka firmy Eli Lilly z udziałem gości zagranicznych
Przewodniczący: Mariusz Korkosz, Przemysław Kotyla, Włodzimierz Samborski
16.00 – 16.20 The Future of Rheumatoid Arthritis therapy
Ladislav Senolt /CZE/
16.20 – 16.40 Effects of targeted therapies on comorbidities associated with arthritis
Zoltan Szekanecz /HUN/
16.40 – 17.00 The use of JAK inhibitors in real world setting : the Romanian Registry
of Rheumatology between other registries
Simona Rednic /ROM/
17.00 – 17.30 Sesja satelitarna firmy farmaceutycznej
17.30 – 18.30 Ceremonia Otwarcia XXIV Kongresu PTR
18.30 – 19.00 Wykład inauguracyjny (opening lecture) – Treatment of axial Spondyloarthritis in 2021: Have we finally reached the target or we only just starting?
Xenofon Baraliakos /GER/
19.00 Koktajl powitalny
17.09.2021 r. Piątek
8.35 – 10.45 Sesja 5: Sesja firm farmaceutycznych
8:35 – 9:15 Sesja satelitarna
9:15 – 10:00 Sesja satelitarna firmy Eli Lilly
10:00 – 10:45 Sesja satelitarna
10:45 – 11:00 Reklamy firm farmaceutycznych / przerwa na kawę
11.00 – 12.40 Sesja 6: Zapalenia stawów
Przewodniczący: Irena Zimmermann-Górska, Maria Majdan, Stanisław Sierakowski
11.00 – 11.15 Wczesne reumatoidalne zapalenie stawów
Brygida Kwiatkowska
11.15 – 11.30 Reumatoidalne zapalenie stawów
Bogdan Batko
11.30 – 11.45 T2T w osiowej spondyloartropatii. Wyniki projektu TICOSPA 2020
Mariusz Korkosz
11.45 – 12.00 Rezonans magnetyczny w monitorowaniu leczenia biologicznego w SpA
Rafał Wojciechowski, Sławomir Jeka
12.00 – 12.15 Łuszczycowe zapalenie stawów
Magdalena Krajewska-Włodarczyk
12.15 – 12.30 Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów
Zbigniew Żuber
12.30 – 12.40 Pytania i odpowiedzi
12.40 – 13:35 Sesja 7: Układowe choroby tkanki łącznej I
Przewodniczący: Irena Fiedorowicz-Fabrycy, Anna Filipowicz-Sosnowska, Piotr Wiland
12.40 – 12.55 Toczeń rumieniowaty układowy
Dorota Sikorska
12.55 – 13.10 Zespół antyfosfolipidowy
Maria Majdan
13.10 – 13.25 Twardzina układowa
Otylia Kowal-Bielecka
13.25 – 13.35 Pytania i odpowiedzi
13:35 – 14:30 Reklamy firm farmaceutycznych / przerwa na lunch
14.30 – 15.40 Sesja 8: Układowe choroby tkanki łącznej II
Przewodniczący: Jacek Pazdur, Anna Kotulska-Kucharz, Magdalena Misterska
14.30 – 14.45 Zespół Sjӧgrena
Piotr Wiland
14.45 – 15.00 Miopatie zapalne
Przemysław Kotyla
15.00 – 15.15 Mieszana choroba tkanki łącznej
Marzena Olesińska
15.15 – 15.30 Zespoły nakładania
Ewa Wielosz
15.30 – 15.40 Pytania i odpowiedzi
15.40 – 16.35 Sesja 9: Układowe choroby tkanki łącznej III — Zapalenia naczyń
Przewodniczący: Anna Kuryliszyn-Moskal, Jacek Szechiński, Marek Brzosko
15.40 – 15.55 Zapalenia dużych naczyń
Marcin Milchert
15.55 – 16.10 Zapalenia średnich naczyń
Hanna Przepiera-Będzak
16.10 – 16.25 Zapalenia małych naczyń
Bogna Grygiel-Górniak
16.25 – 16.35 Pytania i odpowiedzi
16.35 – 17.30 Sesja 10: Układowe choroby tkanki łącznej IV
Przewodniczący: Anna Felis-Giemza, Otylia Kowal-Bielecka, Piotr Dąbrowski
16.35 – 16.50 Choroba Stilla u dorosłych
Jerzy Świerkot
16.50 – 17.05 Polimialgia reumatyczna
Eugeniusz Kucharz
17.05 – 17.20 Układowe choroby tkanki łącznej wieku rozwojowego
Elżbieta Smolewska
17.20 – 17.30 Pytania i odpowiedzi
17:30 – 17:40 Reklamy firm farmaceutycznych / przerwa na kawę
17.40 – 19:30 Sesja 11: Inne dziedziny w reumatologii
Przewodniczący: Eugeniusz Kucharz, Małgorzata Bykowska, Renata Sokolik
17.40 – 17.55 Kardiologia w reumatologii
Tatiana Mularek-Kubzdela
17.55 – 18.10 Pneumonologia w reumatologii
Halina Batura-Gabryel
18.10 – 18.25 Gastroenterologia w reumatologii
Agnieszka Dobrowolska
18.25 – 18.40 Nefrologia w reumatologii
Zbigniew Zdrojewski
18.40 – 18.55 Choroby zakaźne w reumatologii
Iwona Moser-Lisewska
18.55 – 19.10 Okulistyka w reumatologii
Danuta Nikratowicz, Jarosław Kocięcki
19.10 – 19.25 Dermatologia w reumatologii
Zygmunt Adamski
19.25 – 19.30 Pytania i odpowiedzi oraz zamknięcie drugiego dnia Kongresu
20:00 Kolacja dla uczestników Kongresu
18.09.2021 r. Sobota
8.30 – 10.45 Sesja 12: Sesja firm farmaceutycznych
8:30 – 9:00 Sesja satelitarna
9:00 – 9:15 Sesja satelitarna
9:15 – 10:00 Sesja satelitarna firmy Sandoz: Od objawów do remisji. Czy rok wystarczy do osiągnięcia celu leczenia? Historie pacjentów
Jerzy Świerkot, Magdalena Włodarczyk-Krajewska
10:00 – 10:45 Sesja satelitarna
10:45 – 11:05 Reklamy firm farmaceutycznych / przerwa na kawę
11.00 – 12.10 Sesja 13: Varia I
Przewodniczący: Małgorzata Tłustochowicz, Zbigniew Zdrojewski, Zbigniew Guzera
11.00 – 11.15 Osteoporoza
Piotr Leszczyński
11.15 – 11.30 Choroba zwyrodnieniowa stawów
Wojciech Romanowski
11.30 – 11.45 Choroby wywołane przez kryształy
Bożena Targońska- Stępniak
11.45 – 12.00 Fibromialgia
Edyta Prokop-Przybył, Przemysław Keczmer
12.00 – 12.10 Pytania i odpowiedzi
12.10 – 13:20 Sesja 14: Varia II
Przewodniczący: Lidia Rutkowska-Sak, Agnieszka Korobowicz-Markiewicz, Jolanta Bucka
12.10 – 12.25 Nowości w reumatologii dziecięcej
Zbigniew Żuber, Elżbieta Smolewska
12.25 – 12.40 Choroby autozapalne w praktyce reumatologa
Violetta Opoka-Winiarska
12.40 – 12.55 Ciąża a choroby reumatyczne
Lidia Ostanek
12.25 – 13.10 Szczepienia w chorobach reumatycznych
Katarzyna Pawlak-Buś
13.10 – 13.20 Pytania i odpowiedzi
13:20 – 14:00 Przerwa na lunch / reklamy firm farmaceutycznych
14.00 – 14.50 Sesja 15: Panel Ekspertów — problemy w leczeniu chorób reumatycznych
Prowadzenie: Marek Brzosko, Włodzimierz Samborski
Uczestnicy: Przemysław Daroszewski (Poznań), Barbara Gierak-Pilarczyk (Sopot), Brygida Kwiatkowska (Warszawa), Maciej Lewicki (Ustroń), Marcin Mikoś (Kraków), Wojciech Romanowski (Śrem)
14.50 – 15.45 Sesja 16: Varia III
Przewodniczący: Bogdan Batko, Agnieszka Romanowska, Jolanta Lewandowicz
14.50 – 15.05 COVID-19 — infekcja u chorych reumatologicznych
Piotr Leszczyński
15.05 – 15.20 Zmiany w programach lekowych
Marcin Stajszczyk
15.20 – 15.35 Stowarzyszenia osób chorych na choroby reumatyczne
Dagmara Samselska, Violetta Zajk
15.35 – 15.45 Pytania i odpowiedzi
15:45 – 16:00 Reklamy firm farmaceutycznych / przerwa na kawę
16.00 – 16.55 Sesja 17: Varia IV
Przewodniczący: Maria Maślińska, Joanna Makowska, Piotr Ligocki
16.00 – 16.15 Leczenie operacyjne chorób reumatycznych
Leszek Romanowski
16.15 – 16.30 Psychoterapia w chorobach reumatycznych
Ewa Mojs
16.30 – 16.45 Fizjoterapia w reumatologii
Anna Kuryliszyn-Moskal
16.45 – 16.55 Pytania i odpowiedzi
16.55 – 18.00 Sesja 18: Sesja Młodych Reumatologów i Past Prezesi PTR
Przewodniczący: Witold Tłustochowicz, Piotr Wiland, Eugeniusz Kucharz, Magdalena Włoch-Targońska
16.55 – 17.10 Spondyloartropatie — czy mogą połączyć reumatologa, gastrologa i urologa? Diagnostyka i leczenie wybranych jednostek chorobowych
Magdalena Włoch-Targońska, Aleksander Targoński, Marcin Romańczyk — komentarz Witolda Tłustochowicza
17.10 – 17.25 Zespół Felty’ego — trudne pytania
Krzysztof Proc, Agata Sebastian — komentarz Piotra Wilanda
17.25 – 17.40 Zespół antysyntetazowy
Aleksandra Opinc — komentarz Witolda Tłustochowicza
17.40 – 17.55 Problemy Młodych Reumatologów
Małgorzata Schlabs — komentarz Eugeniusza Kucharza
17.55 – 18.00 Pytania i odpowiedzi
18.00 Zakończenie XXIV Kongresu PTR
Włodzimierz Samborski, Marek Brzosko, Wojciech Romanowski